Sürdürebilir Turizm Belgesi

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, GSTC işbirliği ile  Sürdürülebilir Turizm Programı'nı duyurmuştur. 

Turizmin arz kaynakları olan doğal, kültürel ve sosyal unsurlardan koruma-kullanma dengesini göz önünde bulundurarak faydalanmak ve bu unsurları riske atmadan gelişmelerini ve küresel ölçekte tanınmalarını sağlamak amaçlarıyla ulusal sürdürülebilir turizm standartlarını ulusal ve uluslararası paydaşlarla iş birliği halinde geliştirilmiş ve Türkiye Sürdürülebilir Turizm Endüstri Kriterleri (TR-I) paylaşılmıştır.

TR-I, turizm sektöründe sürdürülebilirlik standardının geliştirilmesine yönelik uluslararası normlarda belirleyici bir organ olan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterlerine uygun olarak geliştirilmiştir.

Sürdürülebilir uygulamalara artan talep ile birlikte “Sürdürülebilir Turizm Sertifikası”;

  • Misafirlerin seyahat ve turizmin zararlı etkileri konusunda endişeleri arttıkça, sertifikasyon güvenli bir çözüm sunar.
  • GSTC tarafından akredite edilmiş sertifikalar öncelikli tercih sebebidir.

Sürdürülebilir Turizm Programı, Dünya’da GSTC ile hükümet nezdinde geliştirilen ilk program olup  bu program kapsamında konaklama tesisleri için 42 kriter bulunmaktadır.

Sürdürülebilir Turizm Programı kapsamında Konaklama Tesisleri için 3 farklı belge/sertifika bulunmaktadır;  

  • 1.    Aşama Belgesi — 14 kriter
  • 2.    Aşama Belgesi — 29 kriter
  • Sürdürülebilir Turizm Sertifikası — 42 kriter

Sürdürülebilir Turizm belgelendirme programının 1.Aşama belgesinin (% 30 – 14 denetim kriteri üzerinden), “turizm işletme belgeli ve basit konaklama turizm işletme belgeli” tesislerin tamamı için 15.11.2022 tarihli genelge ile 31.12.2023 tarihine kadar en az 1. Aşama belgeli olma zorunluluğu yayınlanmıştır.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın Global Sustai

Detaylı Bilgi İçin

Ufuk TERZİ

0532 559 94 11