SGR Sertifikası

SGR Sertifikası – Hijyen Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

SGR Sertifikası, Rusya’nın ticaret yaptığı ülkelerden, firmalardan istediği resmi bir belgedir. Hijyen Sertifikası olarak da bilinen SGR; üretim yapan ve bu üretim sonucunda çıkan ürünleri Rusya ile yapılan iş birliği sonucunda ithalat ve ihracata konu eden firmalardan istenen sağlık, temizlik belgesidir. Ülkemizde de yurt dışından gelen ya da ülke içinde üretilen ürünlerde aranılan hijyen standardı bulunur. Rusya tıpkı ülkemizde olduğu gibi ticaret yaptığı firmaların hepsinden kalitelerini ispat eden SGR Sertifikası istemektedir. Bu belgeye sahip firmalar, ürünlerinin istenilen hijyen standardına sahip olduğunu ispatlamaktadır.

Rusya, ülke pazarına girecek olan tüm ürünlerde vatandaşların sağlığını korumayı amaçlamaktadır. Bu nedenle SGR Belgesi dâhil birçok belge talep edilmektedir. Rusya SGR isterken yalnızca ürün kalitesini sorgulamıyor aynı zamanda ürünün depolanmasından transferine kadar her aşamada sağlığa uygun hareket edilip edilmediğini takip etmektedir. Rusya pazarına girebilmek için mutlaka bu belgeye sahip olmalısınız. Ürünlerinizin kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun SGR Belgesine sahip değilseniz eğer Rusya’ya ürün gönderemezsiniz. SGR Sertifikasının Sağlık Bakanlığı’nın 15 Ağustos 2001 No: 325 Hijyen Belgesi kapsamında alınması şarttır.

SGR – Hijyen Belgesi, temelde insan sağlığıyla doğrudan ilgili olan ürünlerde önem taşımaktadır. Örneğin, vücuda direkt temas eden, solunum yolu ile vücuda giren, yenilebilen, içilebilen, vücuda sürülebilen tüm gıda, kozmetik, oyuncak, ekipman, makine ve benzeri ürünlerden istenmektedir. Bu ürünlere mobilyalar, temizlik eşyaları, endüstriyel ürünler gibi insanların ten, solunum teması bulunduğu ürünler de dâhildir.

SGR Sertifikası İstenilen Ürünler

SGR – Hijyen Sertifikası almak ihracat yapanlar için büyük avantaj sunmaktadır. Peki, tam olarak hangi alanlarda hijyen belgesi almak zorunludur? İşte ürün ve ürün grupları;

 • Yiyecek ve içecekler
 • Koku, esans, parfüm ve benzeri solunum – cilt teması olan kozmetik ürünler
 • İnsan vücuduna temas eden tüm tekstil ürünler; kıyafet, havlu, nevresim vb.
 • Gıda ambalajlama malzemeleri
 • Gıda üretim ekipmanları ve makineleri
 • MDF ve benzeri mobilya üretiminde kullanılan ahşap malzemeler
 • Endüstriyel makine ve ekipmanlar
 • Temizlik ürünleri (ev kimyasalları)
 • Oyuncak başta olmak üzere tüm çocuk ürünlerinde
 • Boya ve benzeri insan yaşamında yer edinen kimyasal ürünler
 • Yayım yapan ürünler  

SGR Sertifikası Nasıl Alınır?

SGR Sertifikası ya da yaygın adıyla Hijyen Belgesi, Rusya ve bazı bölgelerde alınması zorunlu olan bir belgedir. SGR Sertifikası almak için birtakım evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Firmamız, yurt dışı ticaretinde ihtiyacınız olan tüm belgelere kısa sürede, sorunsuzca sahip olmanızı sağlamaktadır. Donanımlı ekibimiz, Rusya’nın ticaret kurallarına ve taleplerine yönelik prosedürlere hâkim olduğundan SGR Sertifikası almanıza yardımcı olmaktadır. SGR – Hijyen Belgesi almak ve detaylı bilgi öğrenmek için lütfen firmamızla iletişime geçin.