E-Cosmo Sertifikası

E- Cosmo belgesi, Suudi Arabistan SFDA ( Suudi Food and Drug Admiration ) kurumu tarafından yürürlüğe alınmış olan kozmetik ürünlerinin Suudi Arabistana girereken kayıtlı olmasını sağlayan bir sertifikalandırma işlemidir.


Suudi Arabistana ihracat yapmak isteyen ihracatcılar, bizlere başvuru yaparak, kaydını yapmak istedikleri ürün görseli, barkod numaraları, üretici firmanın vergi levhası faalityet raporu, test raporu gibi bilgileri bizlere iletmesinin ardından alıcı firmanın adına ürünler SFDA kurmuna kaydedilerek işleme devam edilmektedir.


Yeni bir alıcıya aynı ürünleri göndermek isterseniz, tekrar yeni alıcınız içinde bu kaydı ayrıca tamamlamanız gerekmektedir. Her bir ürün çeşitliliği esasnsı ve ml sine göre kayıtlar ayrı ayrı tamamlanmalıdır. İşlemin tamamlanmasının ardından alınan numaralar E cosmo numarası olarak adlandırılır ve bir geçerlilik tarhi vardır, kullanım süresinin dolmasına istinaden tekrar yenilenmesi gerekmektedir.


E – cosmo numarası alınan ürünler için sertifikalandırmanın birsonraki aşaması, ingilizce fatura, test raporları, ürün görselleri, alıcı ve satıcı firmanın CR ( Commerical Register No- Ticari sicil numarası ), yükleme ve boşaltma limanları, ürünlerin batch numaralarının bizlere iletilmesi ile devam eder. Ardından sertifikanın draftının kontrolsu sonrası orjinal Certificate of Conformtiy adı altında uygunluk belgesi her ihracatta olmak üzere yayınlanır.