UL İşareti

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletindeki Northbrook şehrinde olan UL, güvenlik sertifikasyonu yapan bir kuruluştur. Tesis, personel, süreç, ürün ve sistemler için UL Sertifikası veren kurum, güvenlik konusunda dünyanın en köklü kuruluşlarından biridir. Greenguard Sertifikası da UL’nin düşük kimyasal emisyonlu ürünler için sağladığı bir diğer belgedir.
 

Kuruluşu 1894 olan UL’nin hizmet ağı da oldukça geniştir. Bu hizmetleri şöyle sıralayabiliriz:
 

Test Hizmetleri
 

 - Elektromanyetik Uyumluluk (EMC)

 - Enerji verimliliği

 - Çevre

 - İç Hava Kalitesi

 - Birlikte çalışabilirlik
 - Performans ve kalite
 - Güvenilirlik ve dayanıklılık

 - Emniyet

 - Kablosuz sistemler

 - Ek hizmetler

 - Danışma

 - Denetim ve muayene

 - Öğrenim ve geliştirme
 - Doğrulama

 - Dijital Uygulamalar

 - Yaşam Bilimleri için Uyumluluk LMS´si (Öğrenme Yönetim Sistemleri)

 - Global EHS (Çevre, Sağlık, Emniyet) Eğitimi

 - Malzemeler ve İçerikler Arama Motoru

 - İş Sağlığı Uygunluğu

 - Basitleştirilmiş CO2 Raporlaması

 - Sürdürülebilirlik Yönetimi

 - UL Sertifikasyon Veritabanı

 - Çözümler

 - Kıyaslama (Bencmarking)

 - Marka Riski Yönetimi

 - Kimyasal Yönetimi

 - Kurumsal Sosyal Sorumluluk
 - Siber Güvenlik
 - Çevre Sağlığı ve Güvenliği
 - Yangın Güvenliği
 - Fonksiyonel Güvenlik

 - Küresel Pazar Erişimi

 - Tehlikeli Yerler
 - Yasalar ve Mevzuatlar
 - Tedarik Zinciri Değerlendirmesi

 - Sürdürülebilirlik ve Çevre

 - Sertifikasyon

 - Tesis

 - Personel

 - Süreç

 - Ürün

 - Sistem

 

UL Sertifikası - Tesis
 

UL, operasyonların tüm geçerli sağlık bakımı güvenlik düzenlemeleri ve standartlarına bağlılığını değerlendirebilmektedir. Bu bağlamda;
 

·       planları gözden geçirebilmekte,
 

 

·       kurulum kurallarına uygunluğu doğrulamak için yerinde değerlendirmeler yapabilmekte,
 

·       kritik güvenlik sorunları için kontroller yapabilmekte ve
 

·       yapı ürünleri ve bileşenlerinin performansını değerlendirebilmektedir.
 

UL’nin tesis sertifika teklifleri arasında dijital güvenlik hizmetleri, gıda güvenliği ve tedarikçi denetimleri ile tıbbi ekipman ve cihaz testleri yer almaktadır.
 

UL Sertifikası - Personel
 

Personel sertifikasyonu, şirketlerin ve tüketicilerin güvenebileceği endüstri tarafından kabul edilmiş ve standartlaştırılmış birtakım becerilere dayalı olarak yapılmaktadır. Bu sertifikasyon uygulayıcıları işlerini güvenli ve etkili bir şekilde gerçekleştirmek için gerekli niteliklerle güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

UL Sertifikası - Süreç

İş süreçlerinin geçerli standartları ve gereksinimleri karşılamasına yardımcı olmaktadır. Süreçlerle ilgili verilen UL Sertifikası, düzenleyici boşluklarının belirlenmesine ve kapatılmasına; uygunluğun onaylanmasına ve kuruluş ve değer ağı genelinde en iyi uygulamaların sürdürülmesine destek olmaktadır.

UL Sertifikası - Ürün

Bu sertifikalar, ürünlerin geçerli standartlara göre test edildiğini göstermektedir. UL’nin tanınmış düzenleyici uzmanlığı, yetkililere ve pazara önemli bir güvenilirlik sağlamaktadır. Ürünlerin daha verimli bir şekilde pazara sunulması ve raflarda UL Sertifikası ile ayırt edilmesi mümkündür.

UL Sertifikası - Sistem

Ürünler veya süreçler, ayrı ayrı test edildiğinde doğru şekilde çalışabilirken bunları bir araya getirmek beklenmedik zorluklara neden olabilmektedir. Olası sorunları ortaya çıkmadan önce tanımlamak ve düzeltmek için hem bireysel hem de bütünsel olarak bir dizi kontrol ve testlerin yapılmas gerekmektedir. UL Sertfikası ile ürün ve süreçlerin değerlendirilerek risklerin azaltılması ve marka itibarının korumanması mümkündür.

Greenguard Sertifikası Nedir?

Düşük kimyasal emisyonlar için Greenguard Sertifikası taşıyan ürünler, daha sağlıklı iç mekan ortamlarının oluşturulmasına katkıda bulunabilmektedir. Bu sertifikasyonun dünyanın en katı üçüncü taraf kimyasal emisyon standartlarından bazılarını karşıladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Greenguard Sertifikası , üreticilere ürünlerin sağlık üzerindeki etkilerini değerlendirerek rekabet avantajı sağlamaktadır. Bu sertifikasyon tipinde iki sertifika aşaması mevcuttur: Greenguard Sertifikası ve Greenguard Gold Sertifikası.

Greenguard Sertifikası Kapsamı

Greenguard sertifikasyon emisyon limitleri ilk olarak ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Washington eyaleti için mobilya ve ticari yapı ürünleri için satın alma spesifikasyonları olarak kullanılmıştır. Bu kriterler, 2002´den beri düşük emisyonlu mobilyalar için Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) belgesinin temelini oluşturmaktadır. Greenguard Sertifikası bulunan ofis mobilyası ürünleri ayrıca İşletme ve Kurumsal Mobilya İmalatçıları Derneği (BIFMA) X7.1 standardı ile uyumludur.
 

Greenguard Sertifikası taşıyan ürünler, dünya çapında 450´den fazla federal alıcı, perakendeci, yeşil bina derecelendirme araçları ve yapı mevzuatları tarafından tanınmakra, referans alınmakta ve tercih edilmektedir. Greenguard sertifikasyon işareti, bir ürünün örneklerinin dünyanın en katı kimyasal emisyon gerekliliklerinden bazılarını karşılamak için sıkı bilimsel testlerden geçtiğini belirtmektedir. Greenguard Sertifikası , tüketicilerin ürünlerin potansiyel sağlık etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duyduğu bir pazarda üreticilere belirgin bir rekabet avantajı sunmaktadır.